Nie jesteś zalogowany.

Zapłon pakietów litowo-jonowych

2021/02/04 15:19 2021/02/04 18:52 przez Ebisef.
Ebisef
Świeżak
Świeżak
Więcej
Autor
Zapłon pakietów litowo-jonowych #10995
Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się wątek zapłonu pakietów litowo-jonowych, które znajdują się w naszych pojazdach elektrycznych.
Jest to sytuacja mało prawdopodobna jeśli pojazd został odpowiednio zaprojektowany, zbudowany/zmodyfikowany oraz użytkowany. Ale... wciąż prawdopodobna i nie można tej sytuacji całkowicie wykluczyć. Zawsze podchodziłem z dosyć dużym respektem do ogniw li-ion dlatego nigdy nawet do głowy mi nie przyszło żeby trzymać któryś z moich większych pojazdów elektrycznych w mieszkaniu, np. Konna 2,3kWh lub Falcon 4kWh . Ale taki monocykl to już chciałbym trzymać w mieszkaniu, ponieważ potrzebny on mi jest na co dzień do przemieszczania się po centrum miasta, a garażu nie mam pod domem.
I dlatego zacząłem się zastanawiać a co by było jeśli monocykl w mieszkaniu zacząłby robić np. pssss..... dym..... pyk pyk pyk..... zioooo..... booom boom boom..... ogień, dużo ognia..... jebudu..... dym dym dym.....

Pomyślałem, że zbuduje stalową skrzynkę do przechowywania monocykla, aby zredukować zagrożenie ze strony zapłonu pakietów zasilający i by zredukować ewentualne straty w mieszkaniu. Podkreślam, że chce je zredukować a nie wyeliminować całkowicie.
Skrzynkę zbudowałbym ze stalowych płyt grubości 2mm wewnątrz, natomiast z zewnątrz obudowana będzie płytą wiórową laminowaną tak aby to wyglądało jak szafka a nie sejf. Drzwiczki umieszczę z węższej strony szafki aby móc wjeżdżać do niej monocyklem jak do garażu. Cały wjazd będzie odpowiednio uszczelniony a same drzwiczki będą posiadały solidne zamknięcie zapewniające pełną szczelność całej konstrukcji.

I tu zaczęły pojawiać się pytania:
- czy da się przefiltrować spaliny powstające podczas spalania ogniw li-ion oraz towarzyszących im tworzyw sztucznych?
- jak wielkie ciśnienie jest w stanie wygenerować palący się pakiet?
- czy pakiet nadal będzie się rozpalał bez dostępu powietrza z zewnątrz?

Aby odpowiedzieć sobie na pierwsze pytanie postanowiłem przeprowadzić mały test:
https://youtu.be/XFh0NatG45I

Pewien potencjał widzę w tym rozwiązaniu ale myślę, ze to jeszcze nie jest to.
Nie udało mi się znaleźć w necie eksperymentu przedstawiającego zapłon pakietu w szczelnym pojemniku bez dostępu tlenu z zewnątrz.
Dlatego też sam przeprowadzę taki eksperyment.

cdn...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2021/02/05 00:29
Kółkowiec
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 2
Więcej
Zapłon pakietów litowo-jonowych #10996
Pakiet będzie się palił bez dostępu tlenu z zewnątrz, ale ja bym się nie przejmował. Szafkę zrobiłbym możliwie szczelną. Jeśli ciśnienie będzie zbyt duże, to szafka sama prędzej się rozszczelni niż wybuchnie. W ostateczności można dać bezpiecznik podobny do tych w parowarach (zatyczka z gumy lub tworzywa, która w razie konieczności zostanie wyrzucona przez ciśnienie). Nie liczyłbym na przefiltrowanie dymu i nie odprowadzałbym go na zewnątrz.
Szafki nie obudowałbym płytą pilśniową, bo to chyba materiał palny. Lepiej zastosować materiał niepalny.

2021/02/15 22:59
Hippvs
Senior forum
Senior forum
Więcej
Zapłon pakietów litowo-jonowych #11023
Obudowa metalowa na pewno ograniczy rozprzestrzenianie sie ognia.
Też bym jej niczym nie obijał by nie zapaliły się te okładziny.
Warto by też nie stawiać tego na parkiecie ;)

Ale dym i tak sie wydostanie i zasyfi całe miszkanie.
Myslę ze rura odprowadzająca dym, nawet z jakims wentylatorem była by
jednak dobrym rozwiązaniem.

2021/02/19 19:32
atdlzpae
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 1
Więcej
Zapłon pakietów litowo-jonowych #11030
"Thermal runaway" pakietów li-ion trwa jakieś 10s, potem to się przeradza w zwykły ogień. Jedyne zagrożenie to jeżeli zajmą się inne rzeczy w mieszkaniu.

Trzymać z dala od rzeczy które mogą się zapalić (kilka metrów od łóżek, dywaników, szafek, itp). A jak monocykl się spali, wywietrzyć i zamówić nowy. ;-)

Byłbym bardzo zdziwiony jeżeli szafka 2m obok palącego monocykla mogła się zająć.

Stalowe skrzynki, itp. rozważałbym jeżeli mieszkanie jest bardzo małe i naprawdę nie ma miejsca bez łatwopalnych rzeczy w pobliżu. Chociaż w takim wypadku pewnie dwa koce gaśnicze by wystarczyły (jeden na którym monocykl stoi i chroni wykładzinę, drugi którym jest przykryty i chroni szafki/łóżka).

Czas generowania strony: 0.189 s.