Nie jesteś zalogowany.

Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje

2021/03/31 14:32
wukoz
Świeżak
Świeżak
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11181
Od jakiegoś czasu obserwuję ceny kasków Fox Proframe Kask DH Full Face.
Jest teraz naprawdę fajna, wiosenna cena. Można go kupić w cenie 838 zeta. Normalnie kosztuje ok. 1200.
Sam bym kupił, ale mają tylko rozmiar M.
Pomyślałem, że może ktoś z forumowiczów chciałby skorzystać.

www.rowertour.com/p/194731/fox-proframe-...ace-quo-pomaranczowy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2021/03/31 17:20
Kółkowiec
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 2
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11182
Dobra cena. W zeszłym roku była okazja poniżej 700 zł, ale to był wyjątek.

2021/09/02 16:51 2021/09/02 16:53 przez tdm.
tdm
Ekspert
Ekspert
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11563
kask z minimalistyczną szczęką, coś dla tych którzy lubią kaski otwarte.

Co prawda pełny kask i tak daje większą osłonę, ale ten tutaj przynajmniej ma wbudowaną jakąś ochronę dla twarzy i szczęki, w odróżnieniu od zwykłego kasku rowerowego.
Autor filmu proponuje drobną modyfikację, jak wzmocnić przedni pałąk nie psując wyglądu całości.

2021/09/04 18:11
Szaman
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11564
Myślałem o tym kasku. I zagłębiając się w temat odkryłem, że to kask narciarski i garda w nim ma chronić od uderzenia kijkiem wbitym w śnieg na zjeździe. W tym kasku można nawet ustawić by przy upadku garda się składała. Jakaś ochrona jest lepsza niż żadna. Tylko, że w przypadku EUC jest to bardziej ozdoba niż ochrona.

2021/09/04 20:42 2021/09/05 19:19 przez tdm.
tdm
Ekspert
Ekspert
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11565
z tego co mówił autor to w zestawie są 3 komplety śrub śrub do mocowania gardy - 2 z opcją składania + 1 wkręcane na stałe, nieruchome. Myślę że po wzmocnieniu gardy do powolnej, spacerowej jazdy miałoby to jakiś tam sens. Do szybszej bym nie ryzykował.
Wiadomo że bezpieczniejsze są pełne kaski, ale jakbym miał jeździć w rowerowym/skaterskim orzeszku (bardzo dużo widuję takich osób) albo w ogóle bez no to juz ten narciarski chyba trochę lepszy. W ostateczności taką gardę może dałoby się dorobić u jakiegoś ślusarza z metalu, albo złączyć dwie naraz jak na tym filmie lub dorobić jakieś inne wzmocnienia.

Mi w wyborze rodzaju kasku bardzo pomógł ten film, po obejrzeniu nie miałem już żadnych wątpliwości że wolę nie eksperymentować, Zwróćcie uwagę którą częścią uderzyła w asfalt, łatwo można tak stracić kilka zębów :silly:

2021/09/04 23:04
Ebisef
Świeżak
Świeżak
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11566
Ja polecam kask, który ostatnio zakupiłem, Uvex Finale Visor. Ma fajną opuszczaną szybkę i zabudowaną potylicę. Taki na miasto, nie do zapierdzielania.

2021/09/05 14:53 2021/09/05 19:13 przez tdm.
tdm
Ekspert
Ekspert
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11567
Kiedyś firma ubezpieczeniowa we współpracy z producentem kasków przenalizowała wypadki motocyklowe pod kątem którą część kasku i twarzy najczęściej kierowca uszkadza przy wypadku. Kolejnośc wyglądała tak: szczęka, twarz, czoło, boki głowy, a na samym końcu tył i góra głowy (poniżej 15% przypadków). Niestety, ale kask rowerowy chroni głównie górę i tył czaszki, czyli te części które statystycznie najrzadziej ulegają uszkodzeniu w trakcie wypadku. Rowery/hulajnogi mają inną specyfikę niż euc, tam rzadko kiedy ląduje się na twarzy, raczej są to upadki na bok.
PODZIĘKOWANIE bartekreaper

2021/09/11 00:27 2021/09/11 00:46 przez qba.
qba
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11576
Ww film mi wykazał nonszalancję jadącego. Nie wyobrażam sobie tak jechać.

Wg mnie jazda do 30 km/h jest bezpieczna i trzeba mieć naprawdę problem z odcinaniem świadomości, jeśli przy tej prędkości nie chroni się głowy rękami w przypadku upadku. Wówczas kask jak najbardziej. Miałem 2 upadki na deskorolce terenowej przy 30 i przy 25 km/h. Tam z racji stania bokiem nie ma się kontroli upadania. Więc raz przywaliłem tyłem głowy (ale mięśnie szyi zadziałały, był ból przez ponad tydzień i był guz lekki), bo deska zarzuciła w piasku, a drugi raz nic się nie stało oprócz ślizgu, na asfalcie (dziura). Na kółku chyba dwie wywrotki, w lesie na korzeniach przy powyżej 30 km/h, skończyło się obtarciami, ale nigdy głowa. Co prawda ćwiczę sztuki walki i jeżdżę rowerem od dzieciaka bez kasku i nigdy nic, to jednak dobieram prędkość do warunków i nie szaleję prędkościami (jeśli już to tylko na gładkim asfalcie i przy dobrej widoczności). W lesie po wąskiej ścieżce 30 km/h to i tak dużo, ale dla tych, co porównują to do jazdy na nartach z prędkościami 60/80 km/h to nie ma porównania. Przy bezpośrednim uderzeniu czachą w drzewo (nierealne) przy tej prędkości może być co najwyżej mocne zamroczenie. A zawsze ręce najpierw idą, bo są gotowe do akcji, a nie w kieszeniach, czy na kierownicy.

Także ten, kaski są fajne, ale bez nich jest pełniejszy odbiór otoczenia i większa kontrola. Nigdy nie znalazłem się w sytuacji, że mi koło zawoblowało, czy odcięło, bo nie przeginam. Delektuję się szumem w uszach i włosach, z których niewiele zostało... Aha, i w życiu jeszcze parę razy gdzieś tam czachą przywaliłem, np. w lód na lodowisku, czy w beton na boisku, czy w lód na stoku narciarskim, chwila zamroczenia i jedziemy dalej. Pewnie mam po prostu "mocną" głowę.

Ale gdybym kask kupował, to tylko szczękowy z otwartymi oczami, bez szyby i żadnych udziwnień. Ta szyba powoduje, że niewiele widać i niewiele słychać. Inne kaski to atrapy, ozdoby, taki kwiatek do kożucha. Kask orzeszek z gardą też daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Syn (17) jeździ w kasku rowerowym do szkoły 17 km, ale ma dziwne zdolności i nie miał ani jednej wywrotki. Niestety bywa, że jeździ z rękami w kieszeniach, co mu uświadamiam, że wtedy nie ma się czym chronić. Ale on ma inne zdanie i co zrobisz, nic nie zrobisz.

Trzeba możliwości ocenić i mądrze postępować po prostu. Nie wiem, czy mądre jest jeżdżenie bez kasku, ale jeśli jest się świadomym ryzyka i unika się zagrożeń, i biorąc pod uwagę 30 lat wstecz, że nikt nie jeździł w kasku nawet na skuterach, to ... nie wiem. Nie wiem, czy mądre jest jeżdżenie w kasku. Natomiast wiem, że producenci kasków zacierają ręce :) i stosują techniki, które mają nas zmusić do zakupu najdroższego modelu (najlepiej chroniącego), który po wywrotce będzie do wyrzucenia. Ale może zabezpieczy przed guzem.

Natomiast propozycja pewnego aktywisty, niejakiego pana Zboralskiego, żeby autami jeździć w kaskach (bo rajdowcy jeżdżą)... to wiecie, do czego to prowadzi.
zdrogi.pl/szalony-pomysl-aktywisty-obowi...em-w-kasku-100621-ps
www.brd24.pl/spoleczenstwo/czy-kierowcy-...owo-jezdzic-w-kasku/

Nie bierze on pod uwagę, że kask ogranicza widoczność, szybkość przekręcenia głowy, oraz upośledza możliwość usłyszenia sygnału dźwiękowego, zwiększa obciążenie mięśni szyi, zwiększa zmęczenie, czym doprowadzi do zwiększenia ilości kolizji.

2021/10/18 17:01 2021/10/18 19:46 przez tdm.
tdm
Ekspert
Ekspert
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11626
test wytrzymałości 4 typów zapięć do kasków

2021/10/18 17:22 2021/10/18 19:48 przez tdm.
tdm
Ekspert
Ekspert
Więcej
Kask monocyklowy - modele, opinie, modyfikacje #11627
znalazłem grafikę o której pisałem poprzednio, pokazującą która częśc głowy jest najbardziej narażona na uszkodzenie przy wypadku

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

jak widać kask rowerowy lub otwarty daje nam tylko 1/3 szans.
Aż 45% szans na uszkodzenie ma szczęka i twarz, czyli ta część której kask otwarty nie zasłania. Mało tego, to właśnie szczęka jest absolutnie najczęściej uszkadzanym elementem kasku przy wypadkach.

widać to na nagraniu wypadku, prędkość niewielkiego skuterka zbliżona do monocykli

Czas generowania strony: 0.260 s.