Nie jesteś zalogowany.

Aktywność fizyczna... a e-monocykl

2019/08/14 10:07 2019/08/14 10:55 przez tdm.
tdm
Senior forum
Senior forum
Więcej
Autor
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #7903

Bartosz z Podlasia napisał: Ja na monocyklu "marznę". Nigdy tak nie miałem, gdy chodziłem / jeździłem na rowerze.

trudno by było inaczej, pojazd jedzie sam, ciało nie musi wkładać wysiłku w przemieszczanie się, a dodatkowo jest chłodzone przez wiatr. Podobnie na e-hulajnodze czy motocyklu.

Cały kłopot z tym, że natura zbudowała człowieka tak, że aby zdrowo żyć nie może stronić od wysiłku fizycznego. Mało tego, aktywność powinna być regularna i na tyle intensywna aby się spocić. Badania wskazują na to, że unikanie aktywności fizycznej jest bardziej szkodliwe niż otyłość czy palenie papierosów:
www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/brak-...kodliwy-niz-otylosc/
everethnews.pl/newsy/brak-ruchu-gorszy-niz-palenie-papierosow/
Wydaje mi się, że wraz z rozwojem techniki transportowej będzie z tym coraz większy problem. Transport osobisty (w sensie np. pieszo do pracy, rowerem do sklepu itp.) to jedna z ostatnich dziedzin, gdzie współczesny człowiek ma okazję codziennie i w miarę intensywnie popracować ciałem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2020/02/12 03:13
Circumpendeo
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9179

Kalmar napisał:
Tylko trzeba być konsekwentnym i jeździć kołem a nie za wszelką cenę wozić tyłek kilometr samochodem. A to kusi, kusi. Wiem coś o tym. I potem na wadze 102kg :lol:

Skoro już poruszasz ten temat, to w sumie nie raz zastanawiało mnie czy rzeczywiście można mówić o sensownym spalaniu kalorii jeżdżąc na kółku?
Bo z pewnością znacznie mniej niż przy bieganiu, z pewnością też inne mięśnie są zaangażowane nawet niż przy chodzeniu,
choć inna sprawa, że jeżdżenie na kółku męczy w jakiś dziwny - inny niż bieganie czy ćwiczenia sposób,
nie udało mi się jednak nigdy dociec co tak naprawdę powoduje takie zmęczenie, ze po pół dnia jeżdżenia człowiek pada i śpi zaraz po powrocie do domu.

2020/02/12 10:07 2020/02/12 10:12 przez majki.
majki
Świeżak
Świeżak
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9180
Wydaje mi się, że to zmęczenie wynika między innymi z pracy mięśni stabilizujących: pośladki oraz mięśnie grzbietu i brzucha, utrzymujące tułów w pionie. Więc nie jest tak, że jazda na kółku to nicnierobienie jak myślą niektórzy.

2020/02/12 10:15
Ryszarrd1
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 6
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9181
W moim odczuciu zmęczenie jest proporcjonalne do nierówności nawierzchni po której jedziemy. Inaczej mówiąc na równej nawierzchni męczymy się mniej.

2020/02/12 11:25
Kółkowiec
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 2
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9182
Zmęczenie wynika także ze wzmożonej uwagi, aby nie wpaść w dziurę lub na przeszkodę, a ponadto trzeba obserwować ruch na drodze. Szybka Jazda samochodem też męczy mózg, podobnie jak na kole.

2020/02/12 11:34
lukaszwiecek
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9183

Kółkowiec napisał: Zmęczenie wynika także ze wzmożonej uwagi, aby nie wpaść w dziurę lub na przeszkodę, a ponadto trzeba obserwować ruch na drodze. Szybka Jazda samochodem też męczy mózg, podobnie jak na kole.

Ale jednak na kole jest to też zmęczenie fizyczne. Jednak mięśnie pracują cały czas - szczególnie na nierównej drodze.

2020/02/12 11:51 2020/02/12 12:10 przez tdm.
tdm
Senior forum
Senior forum
Więcej
Autor
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9184

Circumpendeo napisał: nie raz zastanawiało mnie czy rzeczywiście można mówić o sensownym spalaniu kalorii jeżdżąc na kółku?
Bo z pewnością znacznie mniej niż przy bieganiu, z pewnością też inne mięśnie są zaangażowane nawet niż przy chodzeniu,

na kole trochę pracują mięśnie postawy, niektóre mięśnie nóg i to w sumie tyle, zaletą jest też po prostu przebywanie na wolnym powietrzu zamiast np. w domu przed kompem. Ale...nie ma się co oszukiwać, zaangażowanie "fizyczne" jest tam niewielkie w porównaniu do poruszania się o własnych siłach, gdzie intensywnie pracują niemal wszystkie układy naszego ciała. 20km na kole to nic nadzwyczajnego, 20 km marszobiegu przekracza możliwości niejednego współczesnego człowieka.

2020/02/12 14:06
GexN
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 7
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9185
Myślę, że wysiłek fizyczny jest to bardzo porównywalny do nart (jak ktoś wspomniał: pracują nogi, trzeba balansować ciałem i utrzymywać środek ciężkości w prawidłowym miejscu) i podobnie jak na nartach, sporo zależy od stylu jazdy i trasy - slalom na wyboistej drodze spali dużo więcej, niż jazda "na krechę" po gładkiej powierzchni.

Bez dwóch zdań, spalimy mniej kalorii niż rowerem, czy pieszo, ale więcej niż jadąc samochodem, czy siedząc wygodnie w autobusie. Chyba, że autobus jest zatłoczony, a pasażer musi przyjąć pozycję niczym z "twistera" - jedna noga na ziemi, druga w powietrzu, wciśnięta między walizkę, a słupek i jedna ręka trzymająca się kurczowo słupka, żeby walczyć o równowagę podczas ruszania i hamowania :D Wtedy być może spali się więcej kalorii niż jadąc na kółku, ale jakim kosztem ;)

04-07.2016 Airwheel X3 -> 07.2016-03.2019 InMotion V5F+ (7350km+) -> 03.2019 InMotion V10F (5350km+)

2020/02/14 01:13
plewan
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 10
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9204
Wystarczy za spytać fizjologa i neurologa.
Jazda na kole jest bardziej męcząca niż chodzenie. Na kole pracują wszystkie mięśnie a najbardziej posturalne w dodatku ciało przeciwdziała bez przerwy przeciw grawitacji oddziałująć na mózg.. itd. Ilość spalonych kalorii można obliczyć i jak znajdę czas to obliczę.

2020/02/14 22:08
Seba
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 13
Więcej
Aktywność fizyczna... a e-monocykl #9218

tdm napisał:

Circumpendeo napisał: nie raz zastanawiało mnie czy rzeczywiście można mówić o sensownym spalaniu kalorii jeżdżąc na kółku?

na kole trochę pracują mięśnie postawy, niektóre mięśnie nóg i to w sumie tyle, zaletą jest też po prostu przebywanie na wolnym powietrzu zamiast np. w domu przed kompem. Ale...nie ma się co oszukiwać, zaangażowanie "fizyczne" jest tam niewielkie w porównaniu do poruszania się o własnych siłach, gdzie intensywnie pracują niemal wszystkie układy naszego ciała. 20km na kole to nic nadzwyczajnego, 20 km marszobiegu przekracza możliwości niejednego współczesnego człowieka.

Na kółku pracują WSZYSTKIE mięśnie, bardzo podobnie jak w przypadku narciarstwa zjazdowego (alpejskiego). Stopień ich obciążenia zależy od masy ciała, obciążenia (np. plecakiem), rodzaju nawierzchni i dynamiki manewrów. Generalnie mięśnie pracują na kółku "wytrzymałościowo", a nie wysiłkowo. Oczywiście to dotyczy wyćwiczonych jeźdźców, bo początkujący pracują wysiłkowo i stąd "zakwasy" w czasie pierwszych dni nauki.

Na pewno nie ma co liczyć na spadek masy ciała. Osoby które codziennie pokonują dziesiątki kilometrów na kółku są w stanie spalić pewną część tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim budują masę mięśniową dolnych partii ciała. Pod względem kilogramów jest to jednak przyrost. Co ciekawe, na rowerze często wygląda to podobnie. Mam masę znajomych, którzy regularną i intensywną jazdą na rowerze wypracowali mięśnie i wytrzymałość, za to bez redukcji tkanki tłuszczowej.

Prawda jest taka, że bez dedykowanej aktywności anaerobowej nie ma co liczyć na odchudzanie - czy na jednym, czy na dwóch kółkach. Kółko jednak pozwala wzmocnić mięśnie całego ciała, co ma niebagatelne znaczenie dla zapobiegania schorzeniom kręgosłupa typowym dla pracy w wymuszonej, zwykle siedzącej postawie. Oddechowo kółko to także świetna sprawa. No i postawa stojąca jest możliwie bliska fizjologicznej, szczególnie jeśli pamiętać o nieprzeciążaniu stóp i przerwach pozwalających zachować prawidłowe krążenie krwi.

Miłego dnia!
Sebastian

Wszystko o elektrycznych monocyklach - najednymkole.pl - www.facebook.com/NaJednymKole

Czas generowania strony: 0.185 s.