Nie jesteś zalogowany.

aktywność fizyczna... a e-monocykl

2019/08/02 12:40 2019/08/02 13:30 przez tdm.
tdm
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
Autor
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7792
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń mogę powiedzieć, że elektryczne monocykle to ciekawe i wszechstronne pojazdy. Ale jest jeden poważny minus....
...nie macie czasem wrażenia, że im więcej się używa takich e-gadżetów, tym mniej się człowiek rusza, i w efekcie sam sobie szkodzi?

W czasach kiedy mało kto pracuje fizycznie i ogólnie w społeczeństwie jest dramatyczny niedobór aktywności fizycznej potrzebnej do utrzymania zdrowia, sprawienie sobie jeszcze dodatkowego "ułatwiacza" w rodzaju elektrycznego monocykla spowoduje, że owszem będzie frajda ale w efekcie będziemy się ruszać jeszcze mniej...
W większości publikacji podaje się, że minimum ruchu dla przeciętnego faceta to ok. 13 tys. kroków, czyli 7km dziennie pieszo (dla kobiet ok. 10tys). Z e-pojazdem może być problem nawet z zapewnieniem sobie tego minimalnego wysiłku, no bo w sumie "po co iść jak szybciej pojechać"... Paradoksalnie im fajniejszy mamy pojazd i im częściej go używamy, tym gorzej dla zdrowia.
Przeprowadzono nawet taki eksperyment, że zdrowym mężczyznom ograniczono na miesiąc dzienną ilość kroków nakazując np. jeździć windą zamiast wchodzić po schodach i używać auta zamiast chodzić pieszo czy rowerem. Już po 2 tygodniach lenistwa okazało się, że zmienia się ich skład ciała (ubyło mięśni, przybyło tłuszczu) i bardzo wzrosło zagrożenie cukrzycą (o ok. 80%). fitness-legionowo.pl/ruch-uchroni-cie-cukrzyca-otyloscia/
Oglądając wiele monocyklowych vlogów na YT mimowolnie zwróciłem uwagę, że spora część posiadaczy monocykli, delikatnie mówiąc, nie ma figury sportowca...

ot takie ogólne przemyślenia, ciekawe czy ktoś z Was rozważał e-pojazdy pod tym kątem...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2019/08/02 13:27
Paweł R.
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 10
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7793

tdm napisał:
Oglądając wiele monocyklowych vlogów na YT zwróciłem uwagę, że spora część posiadaczy monocykli, delikatnie mówiąc, nie ma figury sportowca...

Nieprawda :-)

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

2019/08/02 13:45 2019/08/02 14:15 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Oklaski: 26
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7794
Mam to gdzieś. :)
Ostatnio Wy młodzi adepci sztuki monocyklowej poruszacie tematy które były już dawno dyskutowane na tym forum he he.
Wystarczy przestać zatrzymywać się na spotkaniach w KFC, Mc D, i innych Beef coś tam, wystarczy przestać żreć bez opamiętania rano, w południe, wieczorem i w nocy, wystarczy przestać żreć słodkie badziewie i będzie ok :)

I nawet nie trzeba za dużo ćwiczyć, żeby utrzymać kondycję i wygląd. Na monocyklu wbrew pozorom nie odpoczywa się za mocno a już wybitnie nie wypoczywa się na 14-stu calach.

Przecież wiem po sobie :lol:

Pozdrawiam. Tomek

2019/08/02 14:25
atdlzpae
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 1
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7795
Jazda na monocyklu spala mniej-więcej tyle samo kalorii co spacer.
Jazda samochodem spala mniej-więcej tyle samo kalorii co gra w CounterStrike 1.6.

Zakładając, że tyle samo spędzam czasu jeżdżąc co kiedyś samochodem to zdecydowanie się opłaca.
I nie, reszta aktywności fizycznej nie ucierpiała. Nie da się zejść poniżej zera. ;)

2019/08/02 14:48
GexN
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 7
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7796
Dyskusja na ten temat może być długa i jest sprawa bardzo indywidualna, ale jeżeli nie kółkiem to jeździłbym komunikacją miejską, czyli siedział bezczynnie w autobusie/tramwaju/pociągu. Gdybyś mi zakazał komunikacji to jeździłbym samochodem. Oba te środki to zdecydowanie mniej ruchu niż kółko, gdzie nogi jednak dość intensywnie pracują wybierając nierówności na trasie i cały czas trzeba trzymać równowagę.

Można jeszcze przesiąść się na rower i tam na pewno więcej kalorii się spali, ale nie każdy chce i może przyjeżdżać do biura spoconym i tracić czas na prysznic (o ile w ogóle jest taka możliwość). Wyprawa do sklepu, czy urzędu zlanym potem też do najprzyjemniejszych by nie należała.
Chodzenie jest trochę za wolne i zajmuje za dużo czasu, aby zaliczyć je do efektywnych form komunikacji... Moim zdaniem lepiej przemieszczać się efektywnie, a czas zaoszczędzony na komunikacji spożytkować na prawdziwie aktywny trening typu bieganie, albo siłownia.

04-07.2016 Airwheel X3 -> 07.2016-03.2019 InMotion V5F+ (7200km+) -> 03.2019 InMotion V10F (3000km+)

2019/08/03 18:38 2019/08/03 18:41 przez tdm.
tdm
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
Autor
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7801

atdlzpae napisał: Jazda na monocyklu spala tyle samo kalorii co spacer.

niestety ale nie, w rzeczywistości jest to o kilka rzędów wielkości mniej.

Utrzymanie ciała w pozycji stojącej zużywa niewiele zasobów energetycznych, tylko trochę więcej niż siedzenie. Monocykl to zaledwie 80-90kcal/h, pieszo 185kcal/h, rower 285kcal/h a bieg 860kcal/h. Jeśli od tego odejmiemy 68kcal (które nasze ciało tak czy inaczej zużywa do podtrzymania życia nawet podczas leżenia/siedzenia), to mamy wartości netto pokazujące realną "wartość energetyczną" poszczególnych aktywności: 11-22kcal/h-monocykl, 117kcal/h-pieszo, 217kcal/h - rower, 795kcal/h-bieg.

Jeszcze mniej korzystnie dla monocykla wygląda to, jeśli zamiast teoretycznych godzin jazdy policzymy konkretną trasę jaką pokonujemy na co dzień w ten czy inny sposób.
Załóżmy, że codzienna trasa do pracy/sklepu itp. wynosi 7km. Pokonując tę trasę na ww. sposoby zużyjemy netto:
monocyklem (20km/h, 20 min) - ...7kcal
rowerem (20km/h, 20 min) - 72kcal
pieszo (5km/h, 84min) - 164kcal
biegiem (11km/h, 38 min) - 504kcal

Jak z tego porównania widać wydatek energetyczny "netto" związany z pokonaniem takiej odległości z użyciem pojazdu elektrycznego, którego nie musimy napędzać siłą włąsnych mięśni, jest praktycznie zerowy. Trochę lepiej wypada "mechaniczny wspomagacz" rower, ale - na krókie odległości - nic nie przebije poruszania się na własnych nogach, bez żadnych ułatwiaczy.

Wracając do cytowanego porównania wychodzi na to, że chodzenie pieszo jest ponad 20x efektywniejsze sportowo niż jazda na e-monocyklu.

2019/08/03 19:37 2019/08/03 19:47 przez atdlzpae.
atdlzpae
Senior forum
Senior forum
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7802

Utrzymanie ciała w pozycji stojącej zużywa niewiele zasobów energetycznych, tylko trochę więcej niż siedzenie.

Chyba nigdy nie jeździłeś. B) Monocykl to jest stanie + utrzymanie balansu + amortyzacja + skręcanie + nacisk na pedały. Moje mięśnie Achillesa, prostujące kolana i grzbietowe stały się dużo mocniejsze.
Używam na codzień stojącego biurka. Nie przekonasz mnie. Monocykl != stanie. ;)

Jazda po asfalcie to jest mniej-więcej spacer, a po trudnym (offroad, bruk, częste zmiany kierunku, dużo pracy kolanami, wzniesienia) to szybki marsz.

Monocykl to zaledwie 80-90kcal/h

Skąd masz te liczby? Jaką metodą były zbierane?

Jeszcze mniej korzystnie dla monocykla wygląda to, jeśli zamiast teoretycznych godzin jazdy policzymy konkretną trasę jaką pokonujemy na co dzień w ten czy inny sposób.

Liczy się czas, nie dystans. Wczoraj/dziś zrobiłem na monocyklu 107km. Piechotą w takim samym czasie zrobiłbym ze 20km. Kalorii wychodzi tyle samo, czasu wychodzi tyle samo. Tylko się mniej nudziłem bo częstsze zmiany krajobrazu. :)

2019/08/03 21:47
IgorRz
Moderator
Moderator
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7803
Jest pewna zaleznosc prędkości do ilości spalonych kalorii, i im większą prędkością jezdziesz tym bardziej musisz utrzymywac równowagę a przez to palisz więcej kalorii, i tak jadac przez jakis czas predkosciami 40-50 km/h czuje ze mi pot po plecach splywa solidnie, natomiast jadąc w okolicy 20km/h faktycznie jazda jest bardzo rekreacyjna

Grupa na Fb na temat Ninebota z serii Z :
www.facebook.com/groups/ninebotzseries/

2019/08/13 23:39
Bartosz z Podlasia
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7899
Ja na monocyklu "marznę". Nigdy tak nie miałem, gdy chodziłem / jeździłem na rowerze.

2019/08/14 08:49
Maly1927
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 3
Więcej
aktywność fizyczna... a e-monocykl #7901

Bartosz z Podlasia napisał: Ja na monocyklu "marznę". Nigdy tak nie miałem, gdy chodziłem / jeździłem na rowerze.

Myślę, że to kwestia różnicy prędkości. Monocyklem jedziesz zdecydowanie szybciej niż na zwykłym rowerze, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Pozdrawiam
Marcin

Czas generowania strony: 0.241 s.