Nie jesteś zalogowany.

[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach

2021/05/22 12:32
oscar
Świeżak
Świeżak
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11368
Na youtube znalazłem klip przygotowany przez policję, gdzie powiedzieli, że nie ma takiego ogólnego zakazu jazdy hulajnogami (UTO chyba też nie) po jezdniach. Są to pojazdy (nie silnikowe), a miejscem ruchu pojazdów jest jezdnia. Są jedynie warunkowe nakazy jazdy poszczególnymi częściami drogi (ścieżkami rowerowymi oraz nakaz jazdy jezdnią jak V<=30km/h i nie ma ścieżki). Jazda chodnikiem z prędkością pieszego jest dopuszczalna (a więc nie obowiązkowa) gdzy V > 30km/h. Ogólnie ograniczenie prędkości dla hulajnóg to 20km/h. UTO jeszcze nie sprawdzałem. Czy ktoś znalazł jakiś przepis z tym sprzeczny - w szczególności zakaz jazdy po jezdni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2021/05/22 13:27
Kółkowiec
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 2
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11369

oscar napisał: Na youtube znalazłem klip przygotowany przez policję, gdzie powiedzieli, że nie ma takiego ogólnego zakazu jazdy hulajnogami (UTO chyba też nie) po jezdniach. Są to pojazdy (nie silnikowe), a miejscem ruchu pojazdów jest jezdnia. Są jedynie warunkowe nakazy jazdy poszczególnymi częściami drogi (ścieżkami rowerowymi oraz nakaz jazdy jezdnią jak V<=30km/h i nie ma ścieżki). Jazda chodnikiem z prędkością pieszego jest dopuszczalna (a więc nie obowiązkowa) gdzy V > 30km/h. Ogólnie ograniczenie prędkości dla hulajnóg to 20km/h. UTO jeszcze nie sprawdzałem. Czy ktoś znalazł jakiś przepis z tym sprzeczny - w szczególności zakaz jazdy po jezdni.

Czy mógłbyś wrzucić link do tego klipu?

2021/05/23 20:32 2021/05/23 20:32 przez oscar. Powód: Ort
oscar
Świeżak
Świeżak
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11372

Dokładnie to jest w odpowiedzi na komentarz usera Krystian - odpowiedz napisana przez autora klipu czyli tą komendę policji z Olsztyna. Jest to więc na piśmie...
Nie wiem jak dać link do konkretnego komentarza, musisz poszukać, ale nie ma tego dużo.

2021/06/08 10:52
Sebastian
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Oklaski: 1
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11426
Jeżeli w prawie jest "Urządzenie transportu osobistego to pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów..", to jak do tego ma się monocykl elektryczny, który przecież ma pedały i może posiadać siedzenie?

2021/06/08 23:49 2021/06/08 23:58 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Oklaski: 26
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11427
Pedał (łac. pedalis – noga) – część mechanizmu dźwigniowego służąca do wprawiania go w ruch za pomocą nacisku nogą.

W monocyklu elektrycznym chyba lepiej nazywać to podnóżkiem lub platformą ponieważ nie służą do napędu żadnego mechanizmu dźwigniowego.
Większy problem jest z siodełkiem bo przecież istnieją urządzenia jednokołowe z siodełkiem i kierownicą. Wynikałoby z tego, że przez dziwne regulacje skasowano je z użycia tak samo jak np. hulajnogi typu rowerowego (footbike). Już nawet nie mówię o samodzielnym montowaniu siodełka do monocykli...

Pozdrawiam. Tomek

2021/06/09 00:00
Sebastian
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11428
ale ja poprzez nacisk (pomimo braku napędu dźwigniowego) działam tak jakby był. Wiem iż to inaczej działa. Begode nazywa to "pedals", podnóżki są pasywne, my używamy jako przyśpieszenie i zwalnianie. Wiem gadki szmatki, ale...

2021/06/09 00:01
Kalmar
Moderator
Moderator
Oklaski: 26
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11429
Nie przeginajmy :)

Pozdrawiam. Tomek

2021/06/10 00:57 2021/06/10 00:59 przez atdlzpae.
atdlzpae
Ekspert
Ekspert
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11430
Już sobie wyobrażam oczy sędziego który czyta mandat wystawiony przez policjanta na prochcach, no bo w końcu pedały i "ładunek" w postaci plecaka z jedzeniem z biedronki. :P
Nie przejmować się i jeździć. Napisali martwe prawo i tyle.

Jeżeli ktoś dostanie mandat za bzdury nie przyjmować i pisać na forum! Nas orzecznictwo też dotyczy, zrzucimy się na prawnika.

Wczoraj 15:48
Ryszarrd1
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 6
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11438
Zaczęło się! Policjant na motorze podjechał i kazał zejść z koła i dalej prowadzić powołując się na to kretyńskie prawo.
Jeżdżę po drogach w małej miejscowości gdzie nie ma normalnego chodnika nie mówiąc już o drodze rowerowej.
Nadal będę jeździł, ale co wtedy, kiedy zaczną się mandaty?
Myślicie że sądy będą nam przychylne skoro zgodnie z ,,prawem"
nie wolno nam jeździć po drodze?
Pozdrawiam Rysiek.

Wczoraj 23:11 Wczoraj 23:12 przez atdlzpae.
atdlzpae
Ekspert
Ekspert
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #11440
Specjalnie na takie okazje noszę kamerę zapinaną na plecak. (SJCAM A10) W samochodzie kamera się przydała, na monocyklu też kiedyś się przyda.

Policja w 2020 straciła szacunek który budowała od 30 lat. Tak więc nagrywać i dorzucać cegiełki dokumentując niedorzeczność tych zasad.
Miejsc gdzie jazda drogą jest jedynym bądź najbezpieczniejszym wyborem jest mnóstwo. Im więcej dokumentacji typu "Nie mogę dojechać do Biedronki, muszę iść pieszo poboczem ryzykując potrącenie i blokując ruch" tym szybciej coś się zmieni.

Czas generowania strony: 0.229 s.