Nie jesteś zalogowany.

[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach

2019/09/16 18:15
Kalmar
Moderator
Moderator
Oklaski: 26
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8211
Jestem za :)

Pozdrawiam. Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2019/09/16 20:13
IgorRz
Moderator
Moderator
Oklaski: 1
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8212

atdlzpae napisał: Przy okazji trzeba też zakazać gier komputerowych!
Dzieci się uczą w GTA i Carmagedoonie przejeżdżać pieszych i tak im zostaje. ;-)

Nie przesadzaj ;)
na tych grach sie wychowałem.... i dziś wlasnie staram sie nikogo nie rozjechac ;)

Grupa na Fb na temat Ninebota z serii Z :
www.facebook.com/groups/ninebotzseries/

2019/09/17 03:37 2019/09/17 03:48 przez atdlzpae.
atdlzpae
Senior forum
Senior forum
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8213
Pewnie grałeś w ocenzurowanego Carmageddona z robotami lub zombiakami zamiast ludzi i dlatego taki ostrożny z ciebie kierowca. :P

Aż mam ochotę odpalić dosboxa i pograć... :)
PODZIĘKOWANIE IgorRz

2019/09/17 08:30 2019/09/17 08:57 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8214
Kiedy to było...
3 lata przed wojskiem he he :)

A tymczasem w aktualnym ( 38/2019 ) numerze Auto Świata pojawił się artykuł moim zdaniem krzywdzący użytkowników UTO ponieważ nie dość, że skupia się jak zwykle na hulajnogach elektrycznych to jeszcze kategorycznie wypowiada się w nim stwierdzenia, że na UTO dzisiaj jeździć nie wolno bo nie ma przepisów dotyczących tych urządzeń i na przykład przytacza się takie zdanie: "Już wiadomo, że są niebezpieczne, nie każdy jednak wie, że to środek transportu działający w „szarej strefie".

A takie kwiatki jak:
"UTO formalnie mają zostać uznane za rowery i jako takie uzyskają prawo poruszania się po drogach dla rowerów". To jest nieprawda ponieważ mają być uznane nie za rowery a wprowadzona ma być kategoria UTO, czyli urządzenia które mogłyby poruszać się po drogach dla rowerów.

I najlepsze:
"Niezależnie, czy jesteś pieszym, czy rowerzystą, czy też kierującym samochodem lub innym zarejestrowanym pojazdem – jeśli wziąłeś udział w kolizji z hulajnogistą albo użytkownikiem innego UTO (np. monocykla), nigdy bez zastanowienia nie przyjmuj mandatu. Ten drugi właściwie domyślnie jest co najmniej współwinny wypadku i jako taki ma pokryć całość lub część strat – czy to majątkowych, czy związanych z uszkodzeniem ciała."

Mógłbym zapytać a co to jest UTO wg dzisiejszych przepisów? Czy są zabronione. Nie? No to o co chodzi? Niektóre modele elektrycznych hulajnóg można rzeczywiście zidentyfikować bez problemów jako elektryczne motorowery lub motocykle ale deskorolek, hoverboardów i monocykli już tak łatwo zakategoryzować się nie da. No to, co to jest dzisiaj UTO?

Nic, bo nie ma takiej kategorii. A rolki, wrotki i hulajnogi klasyczne (nawet z 14-calowymi kołami) czym są w myśl obecnych przepisów? Człowiek w nie wyposażony jest pieszym. Jest. Nie będzie a jest. Bo takie DZISIAJ jest prawo.
Poza tym podobno my jako użytkownicy UTO projekt ustawy traktujemy jako obowiązujące prawo jeżdżąc po DDR bo dzisiaj nie wolno.
No a redaktorzy to co robią pisząc takie rzeczy o jakich wspomniałem wyżej?

Autor jest zresztą niekonsekwentny w swoich przemyśleniach bo w innym miejscu sankcjonuje jednak jazdę po chodniku z niewielką prędkością

To wszystko co się dzieje wokół hulajnóg jest jakieś takie naciągane. Należałoby raczej rozpocząć kampanię pt. "Rowery WON z chodników" bo hulajnogi przeszkadzają a rowery jakoś nie. Dziwne. A samochody stojące gdzie popadnie też nie przeszkadzają? Dziwne. A pordzewiałe lampy uliczne, które tylko czyhają na pieszego też nie? Noż kur... bardzo dziwne. A hulajnogi przeszkadzają. Dziwne...

Hulajnogi elektryczne: gdzie (nie) wolno na nich jeździć i czym to grozi?

Jak zwykle w artykule papierowym jest odrobinę więcej tekstu.

Pozdrawiam. Tomek

2019/09/17 10:43 2019/09/17 11:10 przez atdlzpae.
atdlzpae
Senior forum
Senior forum
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8215

Niezależnie, czy jesteś pieszym, czy rowerzystą, czy też kierującym samochodem lub innym zarejestrowanym pojazdem – jeśli wziąłeś udział w kolizji z hulajnogistą albo użytkownikiem innego UTO (np. monocykla), nigdy bez zastanowienia nie przyjmuj mandatu. Ten drugi właściwie domyślnie jest co najmniej współwinny wypadku i jako taki ma pokryć całość lub część strat – czy to majątkowych, czy związanych z uszkodzeniem ciała.

No to jest chyba niestety prawda. W teorii jesteśmy pieszymi, więc na jezdni nie wolno nam przebywać, no chyba że na poboczu i w dodatku pod prąd. :(

Mam nadzieję, że to głupie prawo zabraniające poruszać się po połowie dróg w mieście nie przejdzie. Dzisiaj musiałbym zeskakiwać z monocykla i go ciągnąć z 10 razy gdybym jechał według planowanych przepisów.

Co do bubli prawnych: Mam nadzieję, że przedsiębiorcy nievatowcy wiedzą, że od 1 września nie wolno praktycznie nic sprzedawać przez internet bo trzeba zacząć naliczać VAT?
Taką nam piękną pułapkę PiS przygotował. :-/

m.in. dla dokonujących dostaw preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów, urządzeń elektronicznych, RTV, AGD i innych tego rodzaju towarów, gdzie umowa sprzedaży jest zawierana przez internet lub telefonicznie.

Czy łyżka jest AGD?
Mam stare karty graficzne i pamięci RAM które chciałbym sprzedać. Niestety, obecnie sprzedanie ich spowodowałoby stanie się VAT'owcem, więc mi się to kompletnie nie opłaca.

Obawiam się, że jest to pułapka celowa - że za 4 lata zaczną się kontrole z urzędu, będą kontrolować firmy i "o, sprzedał pan starą komórkę przez internet, proszę o 10 tyś. zaległego VAT. I jeszcze mandacik za 4 lata nieprowadzenia VAT'u. I tydzień na naprawienie księg przychodu-rozchodu.".

Co tam Vacatio legis. Ustawa została podpisana przez prezydenta miesiąc przed wprowadzeniem jej. A dwa miesiące przed była czytana w sejmie.
To jest taka sama głupota jak z podwyżką VAT'u w 2010 - ustawa opublikowana 26 listopada, a od 1 stycznia zaczęła funkcjonować. Jak widać, i PO i PiS są przeciwko przedsiębiorcom. :(

Coraz bardziej mi się uśmiecha założenie sp. z o. o. na Litwie. Jeżeli chcą z kraju zrobić ruinę to niech sobie robią, ja i wiele innych osób wyemigruje podatkowo. :)

Polska jest naprawdę fajnym krajem do życia, ale pieniądze lepiej zarabiać gdzieś indziej.

2019/09/17 12:56
elGrey
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8216
"W teorii jesteśmy pieszymi, więc na jezdni nie wolno nam przebywać, no chyba że na poboczu i w dodatku pod prąd. :("

... zatem Litwin jadący na hulajce pod prąd, autostradą po pasie technicznym "był na prawie" ROTFL

Początkowo myślałem, że zrobił błąd nie przeskakując przez barierki na właściwy pas ... a tu proszę MOLODIEC ;-) , GIEROJ i znawca polskiego PORD.

2019/09/17 13:16 2019/09/17 13:17 przez atdlzpae.
atdlzpae
Senior forum
Senior forum
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8217

elGrey napisał: ... zatem Litwin jadący na hulajce pod prąd, autostradą po pasie technicznym "był na prawie" ROTFL

Nie był. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest zakaz poruszania się pieszo.
Gdyby jechał na hulajce poboczem pod prąd na zwykłej drodze (np. tutaj, naprzeciwko rowerzysty - goo.gl/maps/4F9SknjB59KeQQL7A ) to już by jechał legalnie.

Pojechane przepisy. :( Jako pieszy też często idąc taką drogą szedłem nielegalnie po złej stronie aby mieć większą widoczność na zakrętach.

2019/09/17 13:19 2019/09/17 13:20 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8218
Nie, no już nie bądźmy specjalistami od PoRD bez papierka, chyba że ktoś rzeczywiście ma stosowne wykształcenie, ale to by nie pisał takich rzeczy :)

Pieszy przecież nie może poruszać się po autostradzie. Ja sobie sprawdzę z ciekawości w Google Maps czy nie mógł wyjść poza pas drogowy, gdzieś na przełaj przez łąkę i boczną drogą do dystrybutora. Na 100% jechał wg nawigacji to może była jakaś droga alternatywna i problemu by nie było. Wiele razy będąc na MOP-ach autostradowych widziałem przejście, jakąś polną drogę i w oddali budynki. Kółkiem bez problemu dałoby się gdzieś kogoś odwiedzić zostawiając samochód na parkingu.

Pozdrawiam. Tomek

2019/09/27 20:19
Bivike
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8249
Przepraszam za offtopic, nie chce zaśmiecać forum dlatego napiszę tutaj.
Potrącił mnie dziś na pasach (przejazd dla rowerów) samochód. Spadłem z kółka ale po za niewielkimi siniakami, uszkodzoną kurtką, ochraniaczami i niewielkimi zarysowaniami na kole nic mi się nie stało. Dlatego nie wezwałem policji, wina ewidentnie kierowcy samochodu, jak sam przyznał "zagapił się" nie chciałem mu robić problemów i nie wezwałem policji. Obiecał, że za poniesione straty mi zapłaci, wymieniliśmy się kontaktami. Jednak nie odpisuje na sms'y oraz nie odbiera ode mnie połączeń. Mam pytanie czy warto iść z tym na policje? Teraz zaczynam żałować, że nie wezwałem policji odrazu... I być tu dobry dla innych...

2019/09/27 23:33
Hippvs
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #8250
Moga miec nagrania z jakichś kamer na skrzyżowaniu, jak znajda nagrane to dostanie mandat, a może i coś więcej.

9b1 E+ ~2000km
PODZIĘKOWANIE Bivike

Czas generowania strony: 0.193 s.