Nie jesteś zalogowany.

[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach

2018/05/02 21:57
Buc
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 10
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1846
Hulajnogą nie można? A ja zawsze mówię że to hulajnoga tylko taka inna...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2018/05/02 22:21 2018/05/02 22:37 przez zeus78.
zeus78
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Oklaski: 11
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1847
Artur wydaje mi się że błędnie interpretujesz ten film. Nie ma w nim mowy o monocyklach, a jedynie o hulajnogach elektrycznych oraz segwayach, czyli pojazdach dwukołowych. Moim zdaniem, ta Pani, niestety, nie ma pojęcia mówiąc "...nie można nazwać tych urządzeń pojazdami".
Wg. obowiązującej ustawy Dz.U.2017.0.1260 t.j. - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
występują takie definicje:
46) motorower - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cmidx3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
47) rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Z całą pewnością te urządzenia nie spełniają definicji roweru, natomiast jak najbardziej łapią się pod motorower. Aby motorower mógł poruszać się po drogach publicznych powinien posiadać homologacje (dopuszczenie do ruchu), przegląd, OC, rejestracje. Na 100% te urządzenia tego nie spełniają, są więc nielegalne.

Monocykl jest, podobnie jak rolki, czymś co nie jest zdefiniowane w prawie jako pojazd. W związku z tym jesteśmy pieszymi i za poruszanie się po drogach rowerowych grozi nam mandat taki jak pieszemu który to robi (dla zainteresowanych 50 PLN).

2018/05/02 23:24 2018/05/03 12:50 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Oklaski: 26
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1848
Niestety w tym temacie jest mnóstwo do zrobienia. Jak na razie prace nad regulacjami trwają ale nie znam nikogo z grupy legislatorów więc nie wiem jaki jest postęp prac. Teoretyczny termin publikacji normy EN17128E harmonogram tych prac określa na 2019-08-06.

Jest sporo interpretacji i tak szczerze mówiąc to nie wiadomo jak to powinno wyglądać żeby było dobrze. Klasyfikacja Segwaya jako motoroweru jest dla tej firmy niewygodna i jakoś za dużo się o tym nie mówi a przecież silniki są sporej mocy.
Jeśli ktoś śledzi tematy na forum międzynarodowym to tam jest parę opisów jak to "zatrzymała mnie Policja i przysoliła spory mandat" za jazdę EUC.

Pozdrawiam. Tomek

2018/05/03 10:17 2018/05/03 10:17 przez zeus78.
zeus78
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Oklaski: 11
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1854
Źle napisałem że monocykl nie jest pojazdem. Wg. definicji prawnych:

31) pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;
32) pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;
33) pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

Wynika z tego że monocykl jest pojazdem samochodowym. Z pośród wszystkich definicji zawierających pojęcie "pojazd samochodowy" jest takie:

40) samochód osobowy - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażem;

Czyli idąc tym tropem monocykl elektryczny można by nazwać samochodem osobowym :-D

Następnie, do ustawy jest załącznik nr 2 KATEGORIE POJAZDÓW gdzie podział w skrócie wygląda tak:
1. Kategoria M: pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające co najmniej cztery koła
2. Kategoria N: pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła i zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków
3. Kategoria O: przyczepy
4. Kategoria L: pojazdy dwukołowe lub trójkołowe, niektóre pojazdy czterokołowe
5. Kategoria T: ciągniki rolnicze
6. Kategoria C: ciągniki gąsienicowe
7. Kategoria R: przyczepy rolnicze

2018/05/03 13:19
hal2000
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 3
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1859
Czyli pojazd samochodowy bez kategorii...?

2018/05/03 18:27
hal2000
Ekspert
Ekspert
Oklaski: 3
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1860
W sumie - skoro podpada pod paragraf, to czy przypadkiem nie powinnismy udać się do urzędu komunikacji, zarejestrować, zrobić przegląd, ubezpieczyć i bez stresu jeździć po drogach? ;)

2018/05/03 20:16
Kalmar
Moderator
Moderator
Oklaski: 26
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1861
widzisz zeus78 co narobiłeś :lol:

Pozdrawiam. Tomek

2018/05/03 23:41
Artur
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 2
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1862
Nie zarejestrujemy, ponieważ nie mamy numeru ramy. Numer silnika jest ale nie ma już znaczenia przy rejestracji. Ale gdybać możemy wiecznie ;) Czekamy na regulację o których wspomina Kalmar

I'm Not Driving Fast just Flying' Low
Pozdrawiam serdecznie:)

2018/05/19 13:04 2018/05/19 13:05 przez Rafen.
Rafen
Świeżak
Świeżak
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #2004
Witajcie

Bardzo ciekawy wątek jak dla mnie. Czytam go już chyba któryś raz.
Generalnie nie mam EUC m.in. dlatego, że:
- jasna sprawa-nie potrafię na tym się poruszać,
- po drugie jak na zakup tylko w celu posiadania gadżetu to cena jest dobrego modelu wysoka i dochodząc do sedna
- jako pojazd użytkowy w terenie mieszanym też póki co jak dla mnie nowicjusza wygląda to tak, że kupno do celów rekreacyjnych i/lub sportowych i najlepiej na zamknięty teren.

Oczywiście mocno to upraszczam i pewnie zaraz ktoś mnie naprostuje (mam nadzieję, że tylko tyle), ale o co chodzi - prawodawstwo narazie nie istnieje a zaglądając pobieżnie w manuala jednego z producentów to tam też zapewne z powodu warunków utrzymania pojazdu w należytym stanie są dość ostre i jasne zapisy - ale które to zapisy też zapewne utrudnią codzienne zgodne z prawem używanie tych pojazdów (kwestie ew. ubezpieczenia odpowiedzialności) - gdyż jest np. napisane, że nie wolno używać pojazdu na:
- ruchliwych,
- mokrych,
- śliskich,
- nierównych
- wyboistych
nawierzchniach.

Moja potencjalna droga po której chcialbym się poruszać na codzień to zarówno drogi wiejskie,miejskie (w różnym stanie - ale z ruchem samochodów) ,chodniki jak i drogi rowerowe także pełen wahlarz.
Mimo wszystko jednak te urządzenia są bardzo ciekawe i mam nadzieję, że będzie je można jak najszybciej w pełni używać jak rowery, motorowery etc.

Co sądzicie?

2018/05/19 22:57
Artur
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 2
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #2013

Rafen napisał:
Co sądzicie?

Ale pytasz o coś konkretnego? Ponieważ z twojego postu nic nie wywnioskowałem. Jeśli czytałeś temat kilka razy, o czym sam wspomniałeś to znasz nasze zdanie.Reasumując, do czasu stworzenia sensownych przepisów uwzględniających monocykle elektryczne, poruszamy się jak piesi czy rolkarze po chodniku. Po ścieżce rowerowej tylko ze świadomością możliwości otrzymania mandatu.

I'm Not Driving Fast just Flying' Low
Pozdrawiam serdecznie:)

Czas generowania strony: 0.282 s.