Nie jesteś zalogowany.

[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach

2018/03/14 10:31 2018/03/14 13:39 przez Kalmar.
Nodun
Świeżak
Świeżak
Oklaski: 1
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1692
Cześć,

Pewnie większość z Was zastanawiała się nad klasyfikacją prawną pojazdu jakim jest monocykl ani to rower ani to skuter. Czy ktoś z Was ma może już jakieś doświadczenie albo wiedzę w tym temacie? Czy monocyklem można legalnie jechać po ścieżce rowerowej?
Czy na przejściu dla pieszych powinniśmy schodzić z monocykla i co w przypadku jak na przejściu jest też ścieżka rowerowa?

Już przynajmniej drugi raz miałem sytuacje, że prawie mnie ktoś na pasach potrącił bo w ogóle nie patrzył i tak się zastanawiam co by było w przypadku gdyby doszło do jakiegoś zdarzenia ;)

14.03.2018 [Kalmar] Przeniosłem ten jak i poniższy post z nowego tematu założonego przez kolegę, który nie zauważył :) , że dyskusja na ten tematy była prowadzona już od dość dawna.
Pokazuje to, że wątpliwości ciągle są a zakończenie prac nad normą i zmianami w PoRD jeszcze daleko.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2018/03/14 13:07 2018/03/14 13:08 przez robbo2k.
robbo2k
Świeżak
Świeżak
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1693
Prawo jest jasne.

Urządzenie wspomagające pieszego. Na monocyklu jesteś pieszym i obowiązują Cie piesze zasady.

W projekcie nowelizacji PoRD było coś nowego czyli Urzadzenie Transportu Osobistego. Niestety pedalarze jak banda zazdrosnych dzieci zablokowali dopuszczenie UTO na drogi rowerowe i zapis o UTO prawdopodobnie zniknie.

2018/03/14 13:49
Kalmar
Moderator
Moderator
Oklaski: 26
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1694
robbo2k znasz temat bliżej? Jakieś źródło, coś?

Na razie tak kategorycznie bym się nie wypowiadał bo bikerzy to sobie mogą :P
Póki nie ma ustawy to nic ciekawego nie wymyślimy.
Dzisiaj teoretycznie jesteśmy pieszymi ale jaką prędkością poruszać się po chodniku? 50 km/h, 25km/h czy 6 km/h ?
Ja napisałbym - bezpieczną. Jak pisałem wcześniej z reguły poruszam się po drogach dla rowerów a u mnie często są one połączone z chodnikami więc problem zajmowania drogi dla rowerów jest nieco mniejszy bo zawsze można zjechać a i prędkości rzędu 25 km/h są dla normalnych działkowiczów na rowerach zbyt duże więc nie wyprzedzają mnie zbyt często :)

Ciekawy artykuł z 11 pażdziernika 2017:
Robert Dorosz. Urządzenia transportu osobistego, które są, ale też których nie ma

Pozdrawiam. Tomek
PODZIĘKOWANIE zeus78

2018/03/15 08:53
Nodun
Świeżak
Świeżak
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1699
Wczoraj jakiś gość mnie obsmarował na jednej z grup na fb dla zmotoryzowanych po tym jak mnie wcześniej omal nie potrącił twierdząc że nie mogę wjeżdżać monocyklem na pasy. Wyciągnął nawet nagranie ze zdarzenia:

2018/03/15 09:02
zeus78
Młodszy forowicz
Młodszy forowicz
Oklaski: 11
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1700
No grubo. Ale po co się wdajesz w dyskusje? Nie ma sensu się denerwować i kłócić. Wiadomo że facet będzie forsował swoje racje, a ty swoje. Według prawa jesteś pieszym, byłeś na pasach. Raczej wina byłaby po jego stronie, ale zdrowia by Ci to nie przywróciło. Dobrze że asekuracyjnie podszedłeś do sytuacji i byłeś przygotowany na hamowanie.
PODZIĘKOWANIE Nodun

2018/03/15 11:59 2018/03/15 13:27 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1701
Bez sensu. Ciekawe kto mu udostępnił nagranie? Można byłoby zrobić innemu gościowi koło pióra za udostępnianie nagrań z miejskiego monitoringu składając skargę w urzędzie. Chyba, że złożył odpowiedni wniosek. Być może jest policjantem co potwierdza negatywną opinię wielu osób o tej służbie.
On pewnie zawsze jeździ bez łamania prawa. No właśnie widzę...
Nie popisał się kierujący.
Jest obowiązany zachować szczególną ostrożność zwłaszcza na oznakowanym przejeździe dla rowerów (a nie tylko na przejściu dla pieszych), to po pierwsze.
Po drugie: czy miał prawo Cię legalnie, zgodnie z prawem rozjechać tylko dlatego, że ON myśli, że jechałeś tam gdzie nie powinieneś? NIE MOŻE. A może to ON się myli i co wtedy? Nikogo rozjechać nie można ponieważ prawo zabrania rozjeżdżania ludzi na przejściu i przejazdach dla rowerów.
Wpierniczył się na przejazd pomimo obecności na nim użytkownika drogi i wieśniakowi należy się opiernicz :evil:

Ten film tak naprawdę pokazuje jego błędy, nie Twoje. Sam na siebie bacik kręci. Ciekawe jaki jest odzew na fb - czy piszą, że mu wjechał czy raczej, że on wjechał.

Niestety taka jest Polska o czym całkiem niedawno pisałem.

Widzę, że w tym miejscu jest normalna dzicz. Tym właśnie się różnimy od społeczeństw bardziej rozwiniętych. Tam pewnych rzeczy po prostu się nie robi.
Dawno dawno temu jedynymi, którzy mnie przepuszczali na przejściu na ruchliwej ulicy gdzie czekałem po 15 minut byli Niemcy i Szwedzi. Polak bardzo rzadko się zatrzymywał. Pamiętam to jak dziś. Część tego zachowania jeszcze dzisiaj gdzieś siedzi głęboko w mózgach przedstawicieli naszego społeczeństwa.

Pozdrawiam. Tomek

2018/03/15 13:00 2018/03/15 13:00 przez Nodun.
Nodun
Świeżak
Świeżak
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1702
Wydaje mi się, że nie jest to kamera miejskiego monitoringu a raczej lokalu, który tam jest (lodziarnia).

Jako smaczek wrzucam w załączniku zrzut postu, który niestety już został usunięty z grupy dla zmotoryzowanych. Bardzo bawi mnie ten opis zdarzenia i mojego zachowania :dry:

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

2018/03/15 13:40 2018/03/15 14:31 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1703
Jaki uczynny Adrian :)
Niby, że ON nie mógł wytrzymać i wstawił bo psychol oklepał. No niestety dzicz. Adrian mówi o oklepaniu samochodu a chwilę później o oklepaniu ryja a przecież oklepywanie wg niego jest be. Czegoś nie jarzę. Jak Ty, to możesz a jak Tobie, to już nie można. No fajnie.
Dlatego nie trawię pewnych grup społecznych i tego typu frustratów, którzy tylko prawo siły uważają za godne zastosowania.
W zasadzie to najlepiej jest nie tłumaczyć tylko jechać dalej. Nie da rady takiemu człowiekowi czegokolwiek wytłumaczyć bo on ma rację i koniec.
Dzisiaj na jakąkolwiek próbę tłumaczenia ludzie reagują tylko agresją. A cała reszta ma to gdzieś. Będziesz leżał a inni będą Cię nagrywać smartfonami :|

Dlatego warto mieć naprawdę szybkie kółko. Muszę pomyśleć nad zmianą :lol:

PS. Gdybyście byli za przeniesieniem powyższych postów do nowego tematu pt. "Przemoc, agresja i inne niebezpieczne zdarzenia podczas jazdy na monocyklu" to proszę dajcie znać.

Pozdrawiam. Tomek

2018/03/15 13:56
Buc
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 10
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1704
Ja wolę ustąpić pierwszeństwa, gdyż kierowcy nie znają tych urządzeń a zwłaszcza momentu przyśpieszenia. Najgorsi są Ci co zapala im się zielona strzałka przy skręcie w prawo i pędzą byle zdążyć przed pieszymi wchodzącymi na pasy. Monocykl mógłby być ku jemu zdziwieniu prosto pod maską.
Sam miałem przypadek że widząc mnie przejeżdżającego po drodze dla rowerów na drodze trzypasmowej kierowca pierwszego i drugiego pasa (bus) zatrzymał się ładnie przepuszczając mnie , a na trzecim babka w samochodzie omal mnie nie zmiotłaby, gdybym profilaktycznie nie zszedł i wychylił głowę zza busa. Pewnie nie domyślała się dlaczego tamte się zatrzymały - bus skutecznie zasłaniał widoczność. W tym dniu również koparka kopiąc rów wzdłuż chodnika nagle odwróciła "łyżkę" omal nie strącając mnie z jadącego kółka - na szczęście ukucnąłem i przejechałem pod.

2018/05/02 21:36 2018/05/02 21:37 przez Artur.
Artur
Senior forum
Senior forum
Oklaski: 2
Więcej
[PRAWO] Monocykl na drogach publicznych i chodnikach #1844
Natrafiłem ostatnio na ciekawe wideo, jeśli w przeciągu ostatnich 8 miesięcy w polskim prawie nie zmieniły się przepisy, to taki stan można uznawać za faktyczny.

Z rozmowy z panią policjantką dowiadujemy się iż skutery elektryczne, hulajnogi, hoverboardy oraz w naszym przypadku monocykle nie są klasyfikowane w polskim prawie jako pojazdy ruchu drogowego. W ogóle jako pojazdy. Są one jedynie urządzeniami elektrycznymi. To tak jakbyśmy chcieli jeździć po ulicy np. robotem sprzątającym ;) . W następstwie takiego stanu rzeczy monocyklem i innymi urządzeniami można poruszać się jedynie w obszarach wyłączanych z ruchu pojazdów i pieszych. Na prywatnej posesji lub w lesie. Dlatego powyższe sformułowanie iż jadąc monocyklem jesteśmy jak piesi jest nietrafione. Również w razie jakichkolwiek kolizji ubezpieczyciel nie jest zobowiązany zapewnić nam świadczenia. Mandat za poruszanie się na takim czy innym urządzeniu to od 20 do 500 złotych.

PS: pomijam jakiekolwiek rozważania na temat respektowania polskiego prawa przez obywateli, lub jego braku również ze strony organów kontroli i policji. Każdy odpowiada za swoje czyny dobrowolnie przy korzystaniu z tych urządzeń.

I'm Not Driving Fast just Flying' Low
Pozdrawiam serdecznie:)

Czas generowania strony: 0.229 s.