Nie jesteś zalogowany.

[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy

2016/04/24 16:33 2016/06/13 16:10 przez admin.
WaldekB
Senior forum
Senior forum
Posty: 129
Oklaski: 5
Więcej
Autor
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #217
Witajcie,
Postanowiłem i ja zaglądnąć do mojego bWheela, i wygląda to tak:

Konieczne jest odkręcenie pedałów - długo się zastanawiałem jak, a rozwiązanie było do bólu proste. Trzeba odkręcić śrubki (tzw "suki") i wysunąć trzpień. Wychodził ciężko - musiałem pomóc sobie młotkiem :) Ogólnie łatwo się je ściąga - można myśleć o wymianie na większe ;)
Najpierw odkręciłem jedną - boczną pokrywę, pod którą znajduje się elektronika. U8 posiada 2, niezależne płytki. Jedna ma żyroskop i odpowiada za utrzymanie równowagi, poruszanie się oraz dźwięki ostrzegawcze.
Druga natomiast to elektronika głośników z modułem bluetooth oraz zasilanie świateł i gniazdo USB do ładowania telefonów. Na tej płytce znajduje się również przetwornik napięcia DC-DC na 5v, 2A dla tych 3 elementów. Do tej płytki przypięte są głośniki, światła i port USB i przełącznik. Gdybyśmy ją w całości wyrzucili, nie zakłóciło by to działania samego monocyklu.

Pod pokrywą z drugiej strony znajdował się kolejny głośnik, oraz akumulator:Po rozkręceniu środka jesteśmy w stanie wyjąć całe koło wraz z silnikiem. Można wtedy łatwo wymienić oponę lub dętkę:
Czasami jadąc na monocyklu mam wrażenie, że coś mi tam ociera. Jak widać na kole to faktycznie, jest otarte. Ale nie mam pojęcia czym..

Niestety nie mam zdjęcia wskaźnika baterii, który znajduje się w rączce, ale to zwykła mała płytka z 5 diodami led.

Skoro już miałem rozkręconego U8, a w szufladzie walał się nie używany zabawkowy samochodzik zdalnie sterowany na 49mHz, postanowiłem go wykorzystać, i wmontować to zdalne sterowanie do bWheel...

... nie, nie chcę zrobić zdalnie sterowanego monocykla!
Dość często, jadąc po mieście, z powodu szumu samochodów, nie jestem w stanie usłyszeć sygnałów ostrzegawczych. Pomyślałem, że może zrobię jakiś inny sposób powiadamiania o zawrotnej prędkości 16km/h.
Włożyłem więc pilot od samochodzika do środka kółka elektrycznego, podłą go razem z buzerem, poprzez przełącznik.
Przełącznik umieściłem pod rączką - pozwala mi on na przełączaniem opcji:
1. tylko oryginalny sygnał dźwiękowy z buzera
2. tylko wysyłany sygnał o częstotliwości 49mHz zamiast dźwięku buzera.
Teraz muszę jeszcze tylko popracować nadodbiornikiem - kompletnie nie mam pojęcia, czy lepiej zrobić opaskę na nadgarstek z wigracjami, a może słuchawkę do ucha, a może jeszcze coś innego. Jeszcze to rozważam, ale jak tylko coś wymyślę, to o tym napiszę ;)

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

PODZIĘKOWANIE Skyfia, GexN

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/13 00:01 2016/06/13 17:59 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Posty: 698
Oklaski: 26
Więcej
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #328
W tym wątku przewija się temat Ninebota i dopracowania konstrukcji gdzie oprogramowanie i zabezpieczenia są dobrze zaprojektowane i dopasowane do siebie. Bwheel U8/CXM A8 nie jest zły, ma też swoje wady ale jeśli ktoś rozwinie tą konstrukcję choć trochę to możemy mieć taki bardziej "swój" monocykl oparty co prawda na chińskiej bazie ale bardziej dopracowany i bezpieczny. Wygląd też da się zmienić bo można zrobić nową inną obudowę i jeśli koszty nie będą przekraczały jakiegoś progu nazwijmy go "niedogodności finansowej" to jest szansa na sprzedaż. Niestety w Polsce trudno przewidzieć opłacalność inwestycji i równie dobrze monocykle mogą się nie przyjąć, firmy sprzedające je upadną, nie będzie nawet serwisu i wszystko trzeba będzie zamawiać z Chin. Każdy kij ma dwa końce.

Pozdrawiam. Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/13 10:40
Oklit
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Oklaski: 2
Więcej
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #329
Ja - do dzisiaj bezskutecznie - szukałem informacji o innej nazwie bWheela. Dzięki postowi wyżej w końcu wiem, że to CXM A8 :) Dzięki.

Zastanawiam się nad jakimś w miarę miarodajnym pomiarem prędkości. GPS w telefonie niestety bywa pod tym względem zawodny - już ze dwa razy miałem "zmierzoną" prędkość maksymalną na poziomie 26 i 28km/h (Urban Biker). Miejsca pod obudową dużo nie ma, ale chyba udałoby się tam zmieścić mały magnes i czujnik od zwykłego licznika rowerowego (bezprzewodowy powinien się chyba sprawdzić).

Moje "testy" prędkości póki co odłożyłem na później, bo ostatnio jeżdżę na kółku tylko do/z pracy, a to nie jest najlepsze miejsce na eksperymenty. Poza tym przyznaję bez bicia, że ostrzeżenie o prędkości chwilowo skutecznie mnie odstrasza od dalszego przyspieszania ;)

Moja dzisiejsza prędkość wg Urban Biker (uruchamiam teraz na dwóch telefonach, żeby porównać wyniki :)) to 14,7 max i 12,6 średnia i z drugiego telefonu 18,7 i 9,5 średnia. Różnice może nie są ogromne, ale jednak zauważalne. Każdy kilometr na godzinę jest przy tej prędkości na wagę złota ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/13 11:44 2016/06/13 18:02 przez Kalmar.
Kalmar
Moderator
Moderator
Posty: 698
Oklaski: 26
Więcej
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #331

Ja - do dzisiaj bezskutecznie - szukałem informacji o innej nazwie bWheela

Maciek - ja też i nie mogłem znaleźć punktu zaczepienia ale na stronie głównej ecojazda.pl zauważyłem zapowiedź testu naszego kółka i właśnie tam padła nazwa CXM, poszukałem co produkują i jakie mają specyfikacje. Niektóre kolory wyglądają całkiem nieźle. Trzeba pomyśleć nad wstawkami z matowej grafitowej lub carbonowej folii bo podoba mi się taki ciemny grafitowy kolor.
Co do przyspieszania to trzeba to robić ostrożnie, ja nie przyspieszam mocno po włączeniu się ostrzeżenia. Raczej delikatnie stabilizuję prędkość trochę wyżej niż włączenie się ostrzeżenia. Niestety stabilizacja w okolicach 18-20 km/h jest już trochę gorsza i muszę rozłożyć ręce dla równowagi (ważę z małym plecakiem i w ubraniu ok. 98kg). Przy 20km/h już trochę wieje i czuć już prędkość, trudno utrzymać wtedy wyprostowaną postawę bo przez pochylone w tył pedały stopy są niewygodnie na nich ułożone. Nogi ugięte w kolanach (nie mocno) no i do przodu. Ostatnio nie polecam jazdy bez ochraniaczy i kasku bo łokieć jeszcze daje o sobie znać :)
Co do pomiaru prędkości to gdyby udało się firmie wdrożyć komunikację przez bluetooth z aplikacją to taki pomiar jak w licznikach rowerowych mielibyśmy odczytywany z czujników silnika bo napewno ich tam nie brakuje. Fajnie byłoby uzyskać dane o prędkości, mocy, ewentualnie napięciu akumulatora.
Ja korzystam z GPS i jak na razie nie mam błędów. Tam gdzie jeżdżę drzewa są trochę dalej od ścieżki rowerowej i nie zasłaniają.
Kiedyś myślałem o założeniu licznika rowerowego . Można by wtedy wkleić na felgę magnes od lasera CD, jest bardzo mały, płaski i silny więc powinien zamykać kontaktron licznika. Sam licznik na rączkę albo pod rączką i byłoby całkiem nieźle.

Pozdrawiam. Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/13 16:27 2016/06/14 10:16 przez Skyfia.
WaldekB
Senior forum
Senior forum
Posty: 129
Oklaski: 5
Więcej
Autor
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #333
Hej, również myślałem o zamontowaniu licznika rowerowego bezprzewodowego. Szukałem takiego, co kontaktron miał by moduł bluetooth i wysyłał info do smartphona, ale nic takiego nie znalazłem. Chyba więc skorzystam z takiego rozwiązania: allegro.pl/bezprzewodowy-licznik-rowerow...ing-i6256592036.html

Nawigacja GPS nie jest niestety idealnym sposobem na pomiary.

Jeżeli myślisz o zmianach wyglądu, to mogę załatwić samą obudowę do bWheel - na podmiankę ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/13 18:09
Kalmar
Moderator
Moderator
Posty: 698
Oklaski: 26
Więcej
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #335
Jestem ciekaw kiedy i czy wogóle wyjdzie aktualizacja oprogramowania, która umożliwi komunikację z naszym kółkiem. Jeżeli będzie, to niektóre modyfikacje staną się niepotrzebne bo część informacji dostaniemy prosto ze sterownika. Na razie wstrzymałem się z kombinowaniem. Zobaczymy jak to się rozwinie.

Pozdrawiam. Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/13 18:38 2016/06/13 18:41 przez WaldekB.
WaldekB
Senior forum
Senior forum
Posty: 129
Oklaski: 5
Więcej
Autor
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #336
Weź pod uwagę, że ewentualnej aktualizacji nie da się wgrać - obecnie nie ma żadnej możliwości podłączenia się do sterownika. USB służy jedynie do ładowania a bluetooth łączy się jedynie z modułem głośników, który jest niezależny od sterownika.

bWheel zapowiedział, że rozważa możliwość udostępnienia zestawów do rozbudowy - według mnie będzie on zawierał po prostu nowy sterownik.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/14 00:02
Kalmar
Moderator
Moderator
Posty: 698
Oklaski: 26
Więcej
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #338
Nie przyglądałem się dokładnie temu co jest w środku więc nie wiem czy są szyny danych między bluetooth i sterownikiem i czy gniazdo USB ma 4 czy 2 przewody.
Poczekamy, zobaczymy co zaoferuje firma BWheel.
Na razie jedynie możemy sobie pospekulować.

Pozdrawiam. Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/14 10:41 2016/06/14 11:39 przez Skyfia.
Skyfia
Administrator
Administrator
Posty: 178
Oklaski: 6
Więcej
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #341
odnośnie modyfikacji obudowy. Można też poeksperymentować, bo obudowa jest zrobiona w plastiku ABS+PC. Plastik twardy i wytrzymały ale też łatwo go ciąć. Fajnie, że u producenta można dokupić obudowę (same plastikowe pokrywki). U mnie, po kilku upadkach obudowa roztrzaskała się i uderzenie wyrwało lampkę z przodu. Z oświetlenia zostały tylko dwa druciki i dioda przylutowana do małej pytki wisząca na tych drucikach. Dioda nadal świeci ;D

W internetach znalazłam taki obrazek))) Wygląda nieźle))
Gość nie dość, że wyciął kawałek obudowy, to jeszcze pofarbował lakierem samochodowym na czarno korpus i pedały oraz zrobił nakładki na boki, które chronią wewnętrzną część nóg od otarć, siniaków. Pisze, że na boki użył neoplan i że nodze jest mięciutko i przyjemnie.Negatywem jest fakt pozbycia się świateł. Podczas jazdy nocą światła są bardzo pomocne, wręcz konieczne.

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2016/06/15 21:34 2016/06/16 17:21 przez Skyfia. Powód: uwidocznienie zdjęcia
zygfryd
Świeżak
Świeżak
Posty: 19
Więcej
[ bWheel U8 ] rozkręcony -zaglądamy i modyfikujemy #347
Co do modyfikacji.
Mój patent na ślizgające się pedały - taśma antypoślizgowa używana np. do schodów. Nie zdarzyło mi się, by buty mi się z niej ześlizgnęły nawet przy wsiadaniu w deszczu. Wygląda w miarę estetycznie. Po naklejeniu jej z fabrycznym klejem niestety odklejały się i przesuwały. Przykleiłem klejem butapren i od 2 miesięcy nic się nie dzieje, a użytkuję codziennie.

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.206 s.